Zdrowe zęby - nim będzie zbyt późno

Zuzu |

Dostaliśmy od natury mechanizm stronienia od przejść nieprzyjemnych, co miało niesamowicie znaczące uzasadnienie dla każdego człowieka przez millenia. Również współcześnie, pomimo tego iż do tego stopnia mocno posunęliśmy się w rozwoju, jest to ogromnie istotny odruch. Wszakże nie w każdym wypadku się on musi sprawdzać. Chodzenie do dentysty chyba dla żadnego człowieka nie jest szczególnie sympatycznym zdarzeniem. Usiłujemy właściwie odsunąć ten termin jak najdalej się uda w czasie. Nawet myśl o zwykłej wizycie kontrolnej rozniecić potrafi atak histerii, bo może to się wiązać z nieuchronnością przeprowadzenia zabiegu. Rutyna uczy tymczasem, że im później pójdziemy do stomatologa tym gorzej dla nas.

dentystaOgólnie cokolwiek zależy od stomatologa, jednak kto z dentystów preferowałby aby rozciągała się za nim renoma człowieka, u jakiego pacjenci umierają z lęku? Dlatego przeważającą część stomatologów stara się o to aby pacjent na wizycie kontrolnej w ich gabinetach stomatologicznych czuł się zrelaksowany i nie odczuwał strachu. Wizyta kontrolna, jak samo określenie sygnalizuje, polega głównie na zlustrowaniu stanu uzębienia pacjenta. Dentysta zerka do zębów, żeby stwierdzić czy nie rozwija się na nich próchnica, czy wstawione plomby prawidłowo się trzymają, czy nie ma odmiennych przypadłości w zasięgu jamy ustnej (np. dotykających dziąseł). Czasem na takiej wizycie uzewnętrznia się iż rozpoczynają się kłopoty z zębem, zatem stomatolog postuluje podjęcie działania natychmiast.

Jeśli przypadłość w zębie nie jest olbrzymia, wyłom jest powierzchowny i nie trzeba podawać znieczulenia to prawdopodobne jest podjęcie natychmiastowego leczenia. Odmiennie kwestia się ma jeżeli pacjent przybył na kontrolę zanadto późno. Wtenczas jednorazowa wizyta może nie być wystarczająca. Z pewnością nie starczy do skończenia leczenia kanałowego albo do nałożenia implantu, gdyż to dość złożone zabiegi i cały cykl kurowania musi być przeprowadzany w odstępach czasu.

Musimy wiedzieć iż nawet jeśli szczotkujemy zęby zgodnie z pouczeniami i wykorzystujemy profesjonalne szczoteczki oraz pasty do zębów, to jest to ciągle nazbyt mało żeby odstąpić od wizyt kontrolnych u dentysty. Prawidłowym nastawieniem jest skierowanie się do gabinetu dentystycznego chociaż co pół roku. Jest to zachowanie mądre i z kolosalną dozą prawdopodobieństwa zaoszczędzi nam kosztów na kosztowniejsze leczenie niezadbanych zębów, lecz jednocześnie umożliwi nam przez dłuższy okres czasu radowanie się wrodzonymi zębami.

Zuzu

Studentka pedagogiki. Cieszę się życiem, gdziekolwiek mnie poniesie.

Kraków