Adwokat - nudziarz czy bohater?

Zuzu |

bohaterowie serialu o adwokatach Ally McBeal

Prawdopodobnie każdy zauważył, że niezwykle dużą popularnością cieszą się seriale o adwokatach, którzy pomagają ludziom w rozwiązywaniu zdawałoby się absolutnie beznadziejnych problemów z prawem. Sytuacje wobec których stają klienci bohaterów takich seriali są kuriozalnie wyolbrzymione a pojawiające się w trakcie trwania odcinka przeszkody mają grać na naszych emocjach do granic możliwości, wywołując nieraz wściekłość. Tematyka tych filmów jest często wyssana z palca przez scenarzystów, którzy chyba mało kiedy widzieli prawdziwego adwokata przy pracy.

Studenci prawa

Prawdopodobnie jednak seriale takie w jakimś stopniu wpływają na młodych ludzi, którzy pragną zostać adwokatem. Studiowanie prawa jest uznawane za bardzo elitarne i po internecie krąży niezliczona liczba dowcipów o studentach prawa, którzy podkreślają na każdym kroku fakt iż studiują oni właśnie ten renomowany kierunek. Ale zostanie adwokatem nie jest wcale takie proste jak wielu z nich sądzi. Sama ilość materiału do nauczenia się by skończyć te studia jest niewiarygodnie wielka, ale to jest tylko czubek góry lodowej i początek przeszkód jakie czyhają na niedoszłego adwokata.

Czy łatwo zostać adwokatem?

Chyba ogólnie wiadomo iż prawnicy to taka zamknięta społeczność i dostęp do tego zawodu jest sztucznie utrudniany. Prościej jest zostać radcą prawnym, ale to trochę nudniejsza praca bo nie pozwala na stawanie przed sądem. By zostać prawdziwym adwokatem trzeba skończyć aplikację, ale nawet to nie gwarantuje tego by ktoś mógł pracować jako adwokat. Podobno w tym zawodzie jak w mało którym innym w grę wchodzą koneksje rodzinne i to być może jeden z powodów, dla których zawód adwokata jest dziedziczony z ojca na syna. Ano właśnie, w filmach często też pojawia się sytuacja młodego człowieka zmuszanego przez złego tatusia do studiowania prawa podczas gdy on chciałby na przykład budować studnie w Sudanie.

Nie mniej profesja adwokata budzi wśród ludzi wiele emocji. Dla jednych są to tylko emocje filmowe, doświadczane podczas oglądania kolejnego serialu o perypetiach grupy adwokatów walczących o sprawiedliwość dla swojego klienta, dla innych są to autentyczne emocje walki o swój byt.

Zuzu

Studentka pedagogiki. Cieszę się życiem, gdziekolwiek mnie poniesie.

Kraków